Obiljezavanje svjtskog dana borbe protiv HIV-a

Procjenjuje se da u svijetu sa HIV-om živi oko 37 miliona ljudi. Ova nekada neizlječiva i smrtonosna bolest, danas uz pomoć antiretrovirusne terapije, postala je kao i sve druge hronične bolesti s kojom se živi i s kojom oboljeli mogu kvalitetno proživjeti normalan životni vijek. U razdoblju od 1992. do 2016. godine, u BiH su registrovane 194 osobe kojima je dijagnostifikovana HIV infekcija, a među njima su 93 osobe oboljele od AIDS-a. U istom razdoblju, 45 oboljelih osoba je umrlo. U tekućoj godini registrivano je 13 novih slučajeva zaraze, te četiri slučaja obolijevanja od AIDS-a. BiH je HIV pozitivnim državljanima osigurala besplatnu terapiju koja je doživotna kombinacija trojne antiretroviralne terapije koju pacijenti primaju.

Povodom 1.decembra, Svjetskog dana borbe protiv AIDS-a,članovi našeg kluba su organizovali radionicu s ciljem podizanja svijesti o ličnoj odgovornosti i motivaciji mladih.

Zajedno smo prikupljali sve informacije i pripremili prezentaciju koju smo održali u SŠC Srebrenica, 1. decembra u toku časova.

Prezentaciju je pratilo 50-60 učenika naše škole, kao i neki profesori. Svi članovi kluba su bili prisutni, a prezentaciju su održala četiri člana našeg kluba.

Škola nam je obezbijedila prezervative koje smo podijelili na kraju prezentacije.

Wir verwenden Cookies, um diese Webseite zu betreiben und Ihre Benutzerfreundlichkeit zu verbessern.
Akzeptieren und Fortfahren